reklama 

Trauč považuju už i za své město, říká zpěvák Richard Krajčo

14.4.2014  •  Rozhovory  • 
čtenost 5498

Trutnov - Když v březnu koncertovala skupina Kryštof ve vyprodaném Uffu, přiznal zpěvák Richard Krajčo (36) hned po úvodní písni, že je poněkud víc nervózní než normálně. „S mnohými z vás se potkávám třeba tady na náměstí nebo na poště," prohlásil. Kapelu díky svému častému pobytu u nás dokonce označil za havířovsko-ostravsko-trutnovský band.

Trauč považuju už i za své město, říká zpěvák Richard Krajčo

Rád bych náš rozhovor začal tím, na co se mě Trutnováci často ptají: Jestli je pravda, že jste už několik let doma tady u nás, v Krkonoších. Tak, jste tady doma nebo ne?
Ano jsem, už deset let. :)

Richard Krajčo

- v červnu mu bude 37 let
- zpěvák, kytarista a lídr kapely Kryštof
- proslul i jako herec, například v divadelní roli Richarda III. nebo jako hlavní postava filmu Křídla Vánoc
- loni získal cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii Činohra za roli Dennyho ve hře Deštivé dny
- moderoval v České televizi hudební hitparádu Medúza

Pořídil jste si nemovitost jako většina Čechů jen jako chalupu pro relaxaci a odpočinek nebo máte s onou usedlostí jiné plány?
Mám v plánu tady žít definitivně. Ovšem od pravého okamžiku a ten bohužel ještě nenastal. Říkám bohužel, protože bych si přál, aby už to bylo.

Co vás - jako člověka pocházejícího z Ostravy a předpokládám, že prací silně vázaného na Prahu - přilákalo právě sem do Krkonoš? Potřebujete venkovské prostředí pro uměleckou inspiraci?
Náhoda. Hledal jsem vysněné stavení a původně taky hledal blíže Praze, ale ten poklad našel tady.

Není komplikované právě z Krkonoš dojíždět za prací, ať už je to muzika, divadlo nebo film? Nemáme tady ani dálnici …
Trávím tady vždy celé léto a během roku přijíždím co nejvíc to jde. Vánoce a Silvestra tady miluju a ten letošní s ohňostrojem na náměstí byl vyloženě podařený. A jelikož se chci soustředit už hlavně na hudbu, tak ta vzdálenost nevadí. Nacestuju během roku kolem 80 tisíc kilometrů, takže mi ta stovka do Prahy nic nedělá.

IMG 1318

Jak se vám naše město líbí?
Snad neurazím když řeknu, že Trauč považuju už i za své město a ... líbí. Moc.

Prý máte i registračku v místním fotbalovém klubu. Už jste nastoupil v nějakém mistrovském zápase?
Vy teda máte informace. Ano, to jsem si zařídil, ale k výběhu na hřiště se ještě nedostal. Třeba později.

Na jakém fotbalovém postu hrajete nejraději?
Hrával jsem pravou nebo střední zálohu, občas hrotového útočníka.

Souhlasíte s tím, že lidé jsou všude na světě stejní? Nebo se horalé z Krkonoš od jiných odlišují? Pokud ano, v čem?
To se těžko popisuje, ale snad se nikoho nedotknu, když řeknu, že mi to tu charakterem trochu připomíná naši Ostravu. Trochu drsnější kraj, lidi tady nemají zrovna na růžích ustláno, ale mají to tu rádi. Aspoň tak to cítím.

IMG 1383

Pojďme k muzice. Jeden čas vás nechtěli na trutnovském Open Air Music Festivalu. Pořadatelé považovali Kryštof za komerční kapelu. Nakonec vás přece jen pozvali a byl z toho jeden z nejlepších koncertů onoho víkendu. Jak na to vzpomínáte?
Jako na výzvu a důkaz, že hudba je jen jedna. Dobrá nebo špatná. My tehdy uspěli. Byl to jeden z mých snů, mám splněno. Jdu dál.

A co vzpomínky na další trutnovská vystoupení. Na plese zdejšího gymnázia jste měl tolik energie, že jste prošlápl pódium. A to jste hráli s trumpetistou jen ve dvou. Boříte pódia na počkání?
Občas se mi to stane. Trochu rockenrolu do toho popu je třeba. :)

Na koncertech máte plno. Když začal prodej lístků do trutnovského Uffa, za pár minut bylo vyprodáno. Dá se říci, že jste jako kapela na vrcholu?
Prožíme krásné období, mnoho koncertů je vyprodáno skutečně za pár minut, máme za sebou vyprodané velké zimní arény, před sebou výzvu v podobě vlastních festivalů KryštofKemp, na které se už prodalo kolem 18 tisíc lístků, ale ... je mi šestatřicet. Byl bych nerad, kdyby tohle byl vrchol. Na to je ještě brzy. Doufám. Ale chce to ještě hodně práce.

Čím to je, že jste tak dlouho úspěšní?
Dvacet let jsme spolu, ale první album jsme vydali před 13 lety. A od té doby makali a makali ještě víc. Aby se ten sen, co se začal zhmotňovat, jen tak nerozpustil . Zrovna teď budu trávit na statku 4 dny kompletací a přípravou pěti pečlivě vybraných písní na nové album a vše poletí do New Yorku za naším americkým producentem, který už s námi dělal desku Inzerát.

IMG 0131

Vy osobně, chodíte na festivaly i jako fanoušek. Nebo jste si roli „publika“ už dlouho nevyzkoušel?
Už dlouho ne, není moc času, když je objíždíte jako vystupující.

Jedním z vašich nejnovějších hitů je píseň Cesta. Překvapilo vás, kolik fanoušků ji nazpívalo a poslalo vám ji na videu? Povedlo se z toho nastříhat slušný fanouškovský klip …
Trochu jsem čekal, co ta píseň způsobí. Byl to tajný žolík desky. Yaron Fusch (producent alba) a Ted Jansen (zvukový mistr z nejslavnějšího masterovacího studia na světě - pracoval s Coldplay, Madonnou, Keane, Nickelback) mi při dokončování alba řekli, že kdyby to zpívala Adele, je to celosvětový hit. V tu chvíli jsem byl pyšný a jsem rád, že to zasáhlo podobně i mnohé fanoušky. Je to píseň, kterou člověk složí možná jednou za život.

Mimochodem Cesta, velmi pěkná a úspěšná píseň k vydařenému filmu Křídla Vánoc. Stejně jako parádní ústřední píseň k povedenému seriálu Proč bychom se netopili, kterou zpívají například děti na školních výletech. Co vznikne dřív - píseň nebo film (seriál)?
Jak kdy. Atentát a CyRáno byly dřív než filmy, Tak nějak málo tančím vznikalo souběžně stejně jako Střepy pro seriál Znamení koně. Cesta byla napsána ve chvíli, kdy režisérka Karin Babinská dopisovala scénář. Když jsem si ho přečetl a ona doposlechla píseň, řekli jsme si, že to snad pro sebe bylo stvořeno.

Otázka na závěr: jak se chystáte na léto? Budete zase jezdit po festivalech?
Ano, ale jak se už zmínil - po těch svých. Po KryštofKempech.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama