reklama 

Připojit k nové kanalizaci by se mohlo asi 150 domů, říká starosta

11.7.2014  •  Rozhovory  • 
čtenost 1459

Trutnov - Rok byl Volanov rozkopaný kvůli pokládání dosud chybějící kanalizace. Teď je v něm hotovo a uklizeno. „Byla to jedna z posledních městských částí, kde kanalizace chyběla. Teď výrazně zvýší kvalitu našeho životního prostředí,“ očekává trutnovský starosta Ivan Adamec.

Připojit k nové kanalizaci by se mohlo asi 150 domů, říká starosta

Kanalizace je sice hotová, ale lidé ještě připojeni nejsou. Proč?
Musí se teprve připojit. Nejprve se totiž budovala veřejná část, teď budou na řadě obyvatelé. Také bydlím ve Volanově, takže se rovněž budu připojovat. Až se vrátím z dovolené, musím se zeptat, co vše pro to mám udělat. 

Kanalizace Volanov

- stála 42 milionů korun
- dotace státu a EU činila
   19 milionů korun
- chodník město vybudovalo
   za své, vyšel na 10 milionů

Kolik domácností by se mělo připojit?
Pokud vím, tak zhruba 150 rodinných domů.  Do budoucna se musí připojit všichni, kteří sice dnes mají povolení a dočasnou výjimku pro používání septiků, ale nemají vlastní čističku. Protože už je nyní ve Volanově veřejná kanalizace, nebude se výjimka prodlužovat. Kdo se i přesto nepřipojí, hrozí mu sankce.

Na kolik peněz připojení vyjde?
To bude u každého domu jiné. Záleží například na vzdálenosti k přípojce, nebo na tom, zda si člověk najme na práci odbornou firmu nebo si něco připraví sám. Myslím ale, že to budou spíš náklady v tisících nebo desítkách tisíc korun.

Proč se ve Volanově budovala kanalizace až čtvrt století po revoluci?
Teprve v poslední době tam přibylo hodně rodinných domů, nastěhovalo se tam hodně mladých lidí, kteří mají o připojení ke kanalizaci větší zájem. Navíc je to také otázka peněz, sehnat je není jednoduché. Stavby jako kanalizace jsou drahé a bez dotací se většinou nedělají. Nám se nakonec povedlo sehnat dotaci 19 milionů korun, tedy necelou polovinu z celkových 42 milionů. Jen tak mimochodem, kanalizace ve Volanově se mohla dělat o několik roků dřív, a to v rámci projektu Čistá Horní Úpa. Bohužel, někteří občané Volanova ale nedali souhlas s plánovaným vedením trasy trubek, takže z toho sešlo.

Kanalizace A Chodnik Volanov

Navíc jste ve Volanově s položením kanalizace spojili i vybudování chodníku …

O to byla celá akce složitější. Rozhodně to nebylo jednoduché, ale ten chodník u hlavní silnice na Jičín byl nutností. Vede od autobusové zastávky u průmyslové zóny po odbočku Oblanov. Je u něj i dešťová kanalizace, která odvádí ze silnice srážkové vody. A u hřiště vznikl nový autobusový záliv.

Zpět ke kanalizaci. Dá se nyní říct, že v Trutnově máme ekologicky splněno?
Splněno nemáme nikdy, pořád je potřeba na tom dělat. I když teď tady máme nové sítě, musíme ale už zase opravit ty staré. Je to nekončící boj. Připouštím, že nové hlavní tahy trubek jsou hotové, ale úplně hotové to nebude nikdy. Teď připravujeme opravy na České čtvrti, kde je stará síť, poplatná době. Dnes jsou větší nároky a spotřeba vody, i té odpadní. Kapacita čističky je ale dostatečná, nová připojení hravě pojme.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama