Na pohlednici z šedesátých let 20. století vydané nakladatelstvím Orbis v Praze je zachycena restaurace, kino a pošta v Horním Starém Městě. Autorem snímku byl známý fotograf František Škarvada.
Po Sametové revoluci byl jasné, že okupační sovětská vojska nadále nemohou v Československu zůstat. Ta proto naši zemi v letech 1990 až 1991 opustila.
V roce 1892 byl v lokalitě „Na Nivách“ postaven honosný dřevěný pavilon, který sloužil k četným hudebním produkcím.
Unikátní fotografie pořízená Franzem Spatzierem dne 19. května 1913 o půl druhé odpoledne zachycuje požár domu čp. 57 na Středním Předměstí, ve kterém tehdy sídlil hostinec Sklep, provozovaný Marií Thammovou.
Na snímku pořízeném Janem Veselým v Horním Starém Městě jsou zachyceni francouzští mladíci, které nacistické Německo pravděpodobně totálně nasadilo na nucenou práci na Trutnovsku. Fotografie vznikla 9. května 1945, tedy v den, kdy do regionu dorazila Rudá armáda, která zde ukončila druhou světovou válku.
Na snímku z druhé poloviny 20. let 20. století, který pochází ze sbírky Ivana Zimmela, je zachycen dům čp. 309 v ulici R. A. Dvorského. Postaven byl v letech 1925 - 1926 a sloužil jako úřední a obytná budova, jejímž vlastníkem byla Revírní rada pro báňský revírní okres Kutnohorský v Trutnově, dohlížející na dolování v našem regionu.
Staré fotografii, pořízené pravděpodobně ve 20. letech 20. století na dnešní České čtvrti, dominuje konstrukce, na kterou bylo upevněno šest houpaček. Ty provozovala rodina Berouskova, jak připomíná nápis na vývěsním štítu.
Na snímku pořízeném pravděpodobně ve 30. letech 20. století je zachycen dům čp. 132 v Novodvorské ulici, postavený roku 1885. V objektu provozoval od konce 80. let 19. století Anton Wejbera zahradnictví.
Na snímku, jehož autorem je Karel Hybner, je zachyceno hřiště v místech dnešní budovy městského úřadu. Důvodem pořízení fotografie bylo slavnostní seřazení sanitních vozů z Trutnovska.
Na snímku pořízeném trutnovským fotografem Rudolfem Patzeltem v závěru roku 1938 je zachycen prostor nynější Palackého ulice. Za uplynulých 80 let se tato část Trutnova poměrně zásadně proměnila.
Na idylické pohlednici z konce 20. let 20. století je zachycena východní část Foerstrovy ulice, která se nalézá na Dolním Předměstí.
Na fotografii pořízené pravděpodobně na počátku 40. let 20. století je zachycen Mlýnský náhon pod budovou dnešního muzea.
V Horním Starém Městě, v prostoru ohraničeném Horskou ulicí na straně jedné a železniční tratí do Svobody nad Úpou na straně druhé, se nalézá nenápadná Májová ulice.
Vzrůstající počet obyvatel Dolního Starého Města přinutil trutnovskou městskou samosprávu postavit v této čtvrti v letech 1899 - 1900 školní budovu (čp. 59 v Horské ulici). Sídlila zde německá obecná škola, která měla původně tři učebny, dva kabinety, tělocvičnu, kancelář a byt školníka. Za budovou pak byla školní zahrada a prostor pro tělocvičné aktivity.
Nedílnou součástí Trutnova byla od roku 1888 německá rolnická a lnářská škola, která sídlila v Novodvorské ulici v domě čp. 143. Praktická výuka na škole byla zajištěna na jejím statku (školním hospodářství), který se zprvu nacházel v nyní již zbořeném dvoře čp. 64 v Lípové ulici.
Na vzácném snímku pořízeném zřejmě na přelomu 30. a 40. let 20. století je zachycen vestibul trutnovského vlakového nádraží. Na fotografii jsou dobře patrné čtyři pokladny, kde si tehdy mohli cestující zakoupit jízdenky (německy Fahrkarten).