reklama 

Tvorbě Jiráska a Smékalové u „draků“ nechybí hravost i neklid

9.1.2020  •  Kultura  • 
čtenost 1022

Patrně jedna z nejpovedenějších výstav za poslední rok v Galerii Draka v Trutnově. Na „místo činu“ se totiž vrátili josefovští výtvarníci, grafik a kovotepec Vojtěch Jirásko a jeho životní partnerka, malířka Bára Smékalová, kteří se zde sešli na společné výstavě nazvané Pane, pojďte si hrát.

Tvorbě Jiráska a Smékalové u „draků“ nechybí hravost i neklid

Jak už název napovídá v expozici zvolenými díly jde o jakousi hravost, ale hlavně dobrodružství až mytologický závan. Jirásko, který měl u „draků“ sólo výstavu Herman a jeho družina v roce 2013, tehdy, stejně jako nyní, představil práce v mědi a na papíře. Smékalová se v podzemních prostorách prezentovala o rok později výstavou Jak nahoře tak dole.

Oba umělci diváka zaujmou výraznou osobitostí a formální výtvarnou originalitou. Jirásko nabízí téměř mytologický vhled do podkrkonošského podzemního fluida prostřednictvím rozměrných měděných ptáků s dlouhými zobany, kteří připomínají mystické strážce s hermetickým podtextem.

 

Autor se netají tím, že právě mystika je mu blízká, ale při tvorbě zachycuje i zážitky vycházející z momentálních životních situací, jak už jednou uvedl v TV pořadu Toulavá kamera. „Většinou to vyplyne z nějaké životní situace. Sejdou se věci, něco se mi děje, něco potkám, vidím, čtu a nějak to potom vykrystalizuje,“ prozradil josefovský umělec, jehož měděná díla přirozeně doplňují práce na papíře, z nichž bezpochyby nejvýraznější je obraz různých variant oheň dštícího draka nebo tajemného ptačího muže.

 

Jeho partnerka Bára vystavuje práce charakteristické svou úchvatnou barevností. To je však jen formální znak její tvorby. Neméně důležitá je obsahová stránka odrážející její senzitivitu a vnímavost k tomu, co se odehrává v její hlavě i duši. Návštěvníka galerie určitě v klidu nenechají obrazy vytvořené z plen zobrazující jakési energií nabité mandaly na pozadí „krvavých“ podkladů, jež naznačují zřejmou malířčinu osudovou zkušenost.

 

Stejně jako předchozí výstava v roce 2014 i ta aktuální je protknuta spletitými okamžiky jejího života, rozmanitou symbolikou či přírodními motivy. Stále však platí, že její tvorba se proměňuje, je určitou formou meditace a autoterapie. „Dokážu se při ní odpoutat od neustálého přemýšlení. I když jsem v životě zažívala sebetěžší chvíle, tvorba mně umožnila se od nich odpoutat. Malování je pro mě odlehčující činnost,“ řekla nám Bára.Společná výstava Jiráska a Smékalové, která potrvá do 19. ledna, neuvěřitelně harmonický souzní a v prostorách Galerie Draka vytváří svým způsobem spojitou nádobu.

 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš, Hynek Šnajdar

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama