reklama 

Galerie Uffo se zazelená obrazy z plenéru malíře Zdeňka Daňka

13.1.2020  •  Kultura  • 
čtenost 464

V současné době existuje už jen zlomek malířů, kteří opustí svůj ateliér a vyrazí tvořit přímo do plenéru. Mezi takové umělce patří malíř Zdeněk Daněk (42). Jako zdroj malby zvolil zdivočelou zámeckou oboru v Cholticích na Pardubicku plnou staletých dubů. Jeho výstava Zelené obrazy bude zahájena vernisáží zítra v 18 hodin v Galerii Uffo.

Galerie Uffo se zazelená obrazy z plenéru malíře Zdeňka Daňka

„Zelené obrazy pro mě představují specifický problém. Chybí v nich obloha, na které se dá obraz krajiny postavit, jsou složené převážně z odstínů zelené, je v nich tedy zúžená barevná dynamika, ztrácí se v nich prostor,“ popisuje svou tvorbu autor, který je přesvědčen, že obrazů bez oblohy, pohledů do lesních struktur je na světě málo, jsou technicky náročné.

„Malovat takové obrazy pro mě představuje splněný sen. Vždy jsem pociťoval absenci takových obrazů a toužil jsem možná až dětinsky po místnosti plné zelených obrazů,“ uvedl Daněk, který je výrazným absolventem ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana na Akademii výtvarných umění v Praze. Výstava potrvá do 18. února.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Zdeňka Daňka  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama