reklama 

Fotograf Šanc brilantně zachytil krásu přírodních skvostů světa

2.12.2019  •  Kultura  • 
čtenost 545

Ve výstavních prostorách Galerie města Trutnova není zdejší fotograf Zbyněk Šanc, člen fotoklubu KDÚ, žádným nováčkem. „Už má u nás v pořadí šestou výstavu,“ potvrdila ředitelka galerie Lucie Pangrácová při zahájení jeho další expozice v přízemí městského úřadu, kterou autor nazval Přírodní skvosty světa.

Fotograf Šanc brilantně zachytil krásu přírodních skvostů světa

Uspořádána byla v souvislosti s fotografovým životním jubileem. Na začátku letošního roku tento bytostný krajinář, který se tomuto v Podkrkonoší tak oblíbenému žánru věnuje dlouhých čtyřicet let, oslavil pětašedesáté narozeniny. „Zbyněk je pro mě plnohodnotným následovníkem fotografického stylu legendy krajinářské fotografie Jiřího Havla, který ho pozvedl na vysokou úroveň. Je pro mě srdeční záležitostí a jedním z nejcennějších v tomto oboru. Dokazuje to i na této výstavě,“ nechala se slyšet ředitelka galerie.

A skutečně. Šanc na svých toulkách po rozmanitých koutech světa, kdy postupně navštívil nejen bližší Alpy či Norsko, ale také například Island, národní parky USA a Kanady, Aljašku, Kostariku, Havajské ostrovy, Bolívii, Peru, Nový Zéland, Namibii nebo Filipíny, brilantně fotograficky zachytil tamní krajinu ve všech jejích rozmanitých podobách a souvislostech. Šancovy krajinářské snímky jsou krásné, kompozičně velmi vyvážené a pastvou pro oči návštěvníků jeho aktuální výstavy. Jeho oblíbeným námětem je krajina při východu slunce.

V tvorbě se mu už splnily jeho největší sny. Mezi ně například patří vysokohorské treky a fotografování v nepálských Himálajích, v chilské a argentinské Patagonii. „Výběr fotografií na tuto výstavu byl učiněn tak, aby kolekce zachytila přírodu světa v její bohaté rozmanitosti, stále překvapující kráse a barevné pestrosti,“ prozradil autor, což vystavené snímky dokazují v plné míře. „Chci lidem ukazovat krásu přírody a krajiny,“ potvrdil tento výrazný představitel klasické krajinářské fotografie. 

V souvislosti s jeho dalekými cestami při vernisáži upozornil, že by se nemohly uskutečnit nebýt sametové revoluce v roce 1989, kdy se dokořán otevřely hranice do celého světa. „Nedovedu si představit, jak by tato výstava dnes vypadala. Zřejmě by tady byla spousta fotek z Krkonoš, Tater, bulharských a rumunských hor. Ne, že by to nebylo pěkné, cestovali jsme tam rádi, ale ta místa, která se podařilo vystavit nyní, to byl můj sen.  Jsem rád, že jsem se toho dožil,“ dodal fotograf Šanc, jehož výstava potrvá do 17. ledna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama