reklama 

Z Webrovky udělali pěstírnu marihuany, vydělat mohli miliony korun

8.10.2019  •  Krimi  • 
čtenost 14196

/VIDEO/ Velkou indoorovou pěstírnu konopí s bohatě kvetoucími rostlinami konopí indického setého odhalili policisté neděli ráno na trutnovské chatě Webrovka. Marihuanu tam pěstovali tři mladí lidé ve věku 30, 29 a 23 let. Informaci dnes odpoledne oznámila policejní mluvčí Eva Prachařová.

Z Webrovky udělali pěstírnu marihuany, vydělat mohli miliony korun

Policisté přišli na pěstírnu náhodou. Prováděli běžnou kontrolu rekreačních objektů kvůli zlodějům a vykradačů. U Webrovky se jim ale zdály velmi podezřelé úpravy, které na chatě někdo provedl. Spustili proto rychlou a údernou akci. „Při ní policisté odhalili rozsáhlou indoorovou pěstírnu konopí s bohatě kvetoucími rostlinami konopí indického setého. V objektu muži zákona současně přistihli i trojici mladých lidí, dva muže (30 a 29 let) a jednu ženu (23 let),“ uvedla Prachařová.

Překvapené pěstitele kriminalisté zadrželi a eskortovali na trutnovské oddělení kriminální policie, kde s nimi ještě téhož dne zahájili úkony trestního řízení.


Kdysi populární Webrovka byla v posledních letech opuštěná. Jeden z pěstitelů ji měl několik měsíců v pronájmu. Místo, kde se v minulosti konaly festivaly nebo pobyty dětí z dětských domovů, změnil k nepoznání. „V několika místnostech v suterénu a prvním podlaží našli muži zákona více než 1700 rostlin o výšce mezi 70 až 130 centimetrů na výrobu vysoce kvalitní marihuany, prakticky již těsně před sklizní,“ upřesnila Prachařová.

Marihuanu nakonec sklidila přivolaná výjezdová skupina hradecké kriminální policie. „Předběžná chemická analýza vzorků nalezených rostlin kriminalistům ukázala, že rostliny obsahují látku delta9 THC ve vysoké relativní koncentraci a při takovém množství pěstovaných rostlin by se výrobcům dostalo i několikamiliónových výdělků,“ upozornila Eva Prachařová.

Na odvoz veškerého technického zařízení, vybavení, chemikálií, svítidel, vzduchotechniky, sušičky a v neposlední řadě samotných sklizených rostlin museli policisté použít dvě velká nákladní auta.

Vzhledem k závažnosti si případ od trutnovské policie převzal krajský výjezd královéhradecké kriminální policie. Vyšetřovatelé vůči zadržené trojici ihned zahájil trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Za ten jim vzhledem k velkému rozsahu pěstovaných rostlin a možnosti až šestimiliónového zisku hrozí trest odnětí svobody od v rozmezí 8 až 12 let, nebo trest propadnutí majetku," dodala policejní mluvčí Eva Prachařová.

Chata Vébrovka (čp. 130) byla postavena v roce 1923 nad Voletinami. Název (německy Weberbaude) dostala po svém majiteli a zakladateli Vinzenzi Weberovi, který byl voletinským občanem. Ten v roce 1923 koupil při tzv. Pruské cestě pozemek, na němž ještě téhož roku nechal postavit chatu s výletní restaurací.

Proměny Trutnova (184): Chata Vébrovka

Již na jaře 1923 zřídil podnikavý Weber před rozestavěnou chatou taneční parket s prkennou podlahou a dřevěnou boudu pro výčep piva. V roce 1926 se Vébrovka dočkala rozšíření, když k ní byl přistavěn taneční sál. Právě z konce 20. let pochází horní snímek. 

Po roce 1945 byla chata přejmenována na Vébrovku. Název Čapkova chata se naopak nikdy neujal. Ještě v roce 1949, kdy zde byl hostinským Josef Daněk, sloužila Vébrovka hostům celoročně a lákala například na odpolední taneční čaje. Poté ale byla uzavřena. Někdy v polovině 60. let, kdy ji měl ve správě Okresní výbor Čs. svazu mládeže, prošla chata částečnou opravou. Tehdy také byla do budovy konečně zavedena elektřina. Na počátku 70. let byla ovšem Vébrovka znovu uzavřena.

Strana 26 Dole

V roce 1973 převzala Vébrovku TJ Lokomotiva Trutnov. Jelikož se jí ale nepodařilo realizovat rekonstrukci chaty, rozhodla se nakonec Vébrovku prodat. V roce 1975 podala inzerát, na který se přihlásilo 56 organizací a soukromníků. Z prodeje ovšem nakonec sešlo.

V roce 1977 proto její prodej znovu inzerovala. Chata zatím rychle chátrala a stávala se terčem vandalů. O tom, jak tehdy vypadala, si můžeme vytvořit představu z kresby Miloše Trýzny.

Stran 27 Dole

V červnu 1977 otisknul humoristický časopis Dikobraz snímek, který poukazoval na neutěšený stav opuštěné a zdevastované Vébrovky. Autorem fotografie otištěné v Dikobrazu byl Ladislav Holubec z Trutnova. Dotyčný napsal o Vébrovce ještě několik drobných novinových zpráv a nemalou měrou se tak zasloužil o medializaci problému opuštěné chaty. Snad i díky jeho článkům se tehdy podařilo Vébrovku zachránit, když ji za nepatrnou cenu koupilo Zemědělské stavební sdružení Pardubice.

To s chatou počítalo nejen pro letní podnikovou rekreaci, ale i jako se školicím střediskem. V letech 1980–1982 proto objekt rekonstruovalo. Změn doznal nejen interiér budovy, ale i venkovní fasáda. Dosluhující staré venkovní schodiště bylo nahrazeno novým a stejnou proměnou prošla i veranda.

Strana 27 Nahore
Předválečnou podobu chaty zachytila také tato černobílá fotografie.

V letech 2002–2014 probíhal na chatě každoročně v polovině listopadu charitativní festival Webrovkafest, určený na podporu dětí z dětských domovů. Vébrovka také celoročně sloužila dětem z dětských domovů jako škola v přírodě. Dnes je objekt ovšem již opuštěný a je na prodej. 

Pavel Cajthaml, Ondřej Vašata
pavel@trutnovinky.cz
foto a video: Policie ČR

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama