reklama 

Modeláři vystavují minisvět železnice, místní ukazují obří kolejiště naposledy

25.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2664

/VIDEO/ Německé, české i ruské, letní a zimní, nebo obří i miniaturní v lahvi. To je stručný popis vlakových nádraží, která jsou k vidění na Mezinárodní výstavě železničních modelů a kolejišť. Populární expozice se poprvé koná v novém Středisku volného času Na Nivách. Začala dnes ráno a potrvá čtyři dny, až do pondělního večera.

Modeláři vystavují minisvět železnice,  místní ukazují obří kolejiště naposledy

Plastové, kovové, dřevěné či papírové modely, všechny mají jedno společné. Nádraží. Pro laiky je to jen místo, kde se odbavují cestující či náklad. Pro drážní nadšence ale představuje výjimečný prostor. Obdivují kolejová rozvětvení, otočné rampy, depo, ale i architekturu budov.

Znát to je i na aktuální výstavě. Co model, to jiné nádraží. „Některé stanice jsou vymodelované podle těch skutečných, jiné jsou ale smyšlené, i když je u nich poznat, že se autoři částečně insp
irovali podle skutečného nádraží,“ říká Jiří Beran, zakladatel Klubu železničních modelářů v Trutnově, který výstavu pořádá ve spolupráci se Střediskem volného času.


V expozici tak například zaujme nádraží s nápisem Vladivostok, nebo zasněžená stanice, a rovněž nádraží v lahvi od mimořádně zručného modeláře Huberta Gehlerta ze saského Plavna v Německu. „Zmenšenou kopii stanice v Barthmüle jsem vyráběl asi 130 hodin,“ prozradil.

Mezi třinácti vystavenými modely nechybí ani přes deset metrů velké kolejiště ve tvaru L. Jezdí po něm odhadem padesát vlakových souprav. Domácí modeláři ho vystavují už téměř třicet let. V aktuálním stavu ho nyní návštěvníci vidí naposledy. „Chystáme se ho přestavět. Jestli to ale bude hotové už za rok, nedokážu odhadnout. Čeká nás hromada práce,“ přiznal předseda klubu Jiří Novotný.

Výstava jako vždy ukazuje modely všechny modelářských velikostí. Součástí jsou i prodejní stánky a cvičná kolejiště, kde si děti můžou „zajezdit“. Poprvé se ale nachází ve dvou místnostech, což rozdíl proti předchozím ročníkům, kdy se výstava konala ve velké tělocvičně Zákaldní školy Rudolfa Frimla. „Uvidíme, jestli tu změnu návštěvníci ocení,“ dodal Novotný.

Modelářská expozice je přístupná v pátek do 18 hodin, v sobotu a neděli od 9 do 18 hodin a ve sváteční pondělí od 9 do 16.30 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama