reklama 

Po modelových kolejištích se prohánějí vláčky, atrakcí jsou modely v lahvích

26.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1616

„Jééé, tatí, lego. Já chci lego, kup mi lego,“ křičí na celé kolo šestiletý Michal, zatímco jeho otec si prohlíží železniční modelové aranžmá vyrobené z lego dílů. Do druhého dne dnes v hale Základní školy Rudolfa Frimla v Trutnově vstoupila velká, již osmačtyřicátá výstava modelů, kterou pro veřejnost každoročně pořádá Klub železničních modelářů Trutnov.

Po modelových kolejištích se prohánějí vláčky, atrakcí jsou modely v lahvích

Tak, jak reagoval malý capart, reagovaly mnohé ostatní děti na výstavě, zatímco velcí kluci - jejich otcové, neskrývali svůj zájem a někteří z nich se rádi podělili o svůj koníček. „K železničním modelům mě přivedl můj otec. Svůj první vláček jsem dostal pod stromeček před čtyřiceti lety, když mně bylo pět. Od té doby se tomu věnuji a jezdím po výstavách doma i v cizině,“ řekl nám Pavel Čermák z Hradce Králové.

Na letošní výstavě se představuje více než dvacítka vyznavačů plastikových modelů a železničních kolejišť. Nutno poznamenat, že v expozici jsou i auta ze zmíněného lega a některá se pohybují i po velkých železničních „krajinách“, jako je tomu letos poprvé u domácích železničních modelářů. A právě jejich prostor je navíc zaplněny modely domů. V těch skutečných žijí členové klubu, jejichž předsedou je Jiří Novotný.

Bohatou a velmi pestrou expozicí, z které doslova přechází zrak, nás však provedl jeho kolega, zakladatel klubu Jiří Beran. „Oproti minulému ročníku je tady vystaveno padesát procent nových exponátů. Velkou letošní zajímavostí a zároveň republikovou premiérou jsou modely umístěné ve velkých skleněných lahvích. Touto specialitkou se zabývají modeláři z německého Plavna,“ řekl Beran.

Právě tato atrakce vzbuzuje na výstavě značnou pozornost. Návštěvníci se nemusí na uzavřené scenérie jenom dívat, ale mohou si také vyzkoušet svoji zručnost a šikovnost. „Na to nemám. To je práce pro puntičkáře, a to já zrovna nejsem,“ směje se při pohledu přes sklo lahve Tomáš Malík z Trutnova.  Dalším německým účastníkem jsou modeláři z Radebeulu nedaleko Drážďan, kteří představují modely rozmanitých lodí. „Je to model přímořského přístavu. Samozřejmě nechybí ani železnice a vlaky, které se naloďují,“ představil expozici německý účastník výstavy.

Velkou plochu zabírají modeláři z Hradce Králové, kteří přivezli rozměrné kolejiště nazvané Americký jihozápad. „Jeho stavba byla zahájena v roce 2014. Kolejiště znázorňuje typickou americkou polopouštní krajinu v oblasti na pomezí států Utah a Nevada. Provoz na kolejišti zajišťují převážně dieselové lokomotivy různých typů,“ uvádějí hradečtí modeláři.

 

Dalším zahraničním účastníkem jsou modeláři z Rakouska. „To je ten stánek, jak je švýcarská vlajka. Jsou to sice Rakušané, ale vystavují modely vlaků ze švýcarských železnic,“ prozradil Beran a upozornil ještě na německé modeláře, kterým se říká retro. Věnuji se totiž vláčkům ze začátku osmdesátých let. Přes sklo jedné z vitrín je možné vidět nápadně žluté modely vagónů z tak zvané Deutsche Reichsbahn, což byly německé říšské dráhy vzniklé státní smlouvou v roce 1920. K vidění je také vlak Vindobona, který jezdil před lety na trati Berlín – Praha – Vídeň.

V další vitríně jsou už kousky ze sbírky nestora trutnovských modelářů Berana. Modely jsou potisknuté logem trutnovského pivovaru Krakonoš. „To jsou moje sbírkové kusy, nikoliv ty, které jsem sám vyráběl,“ prozradil modelář s tím, že ukázal na modely speciálně vyrobené firmou Loco pro 430. výročí trutnovského pivovaru.Kdo má rád plastové, kovové i papírové lokomotivy, vagóny, letadla i bojovou techniku, neměl by si letošní výstavu, která trvá až do nedělní 17. hodiny, nechat ujít. Trutnovští modeláři za dva roky slaví kulaté padesátiny a chtějí se na ně pořádně připravit. Letos je výstava v hale základní školy naposledy. „Příští rok už budeme vystavovat v novém Středisku volného času Na Nivách,“ dodal Beran.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama