reklama 

Závodní sezona zahájena. Javůrek a Stoklasová ovládli svou kategorii

14.1.2020  •  Zimní sporty  • 
čtenost 717

První lednový pátek se čtyři závodníci Kasper - Swix Team vydali do místa běžkám zaslíbenému - Bedřichova v Jizerských horách. Konal se zde Night Light Maraton, noční závod za svitu čelovek na trasách 17,5 a 30 km volně.

Závodní sezona zahájena. Javůrek a Stoklasová ovládli svou kategorii

Bolest nohy nepustila na start Petra Holuba, a tak se v závodních kombinézách představili Eva Stoklasová, Petr Javůrek, Honza Haas a Karel Kubec. Komfort závodníkům vytvářela Petra Šípková. Tratě na stadionu byly připraveny výborně, místa s horší kvalitou sněhu na trati byla v zápalu boje a pod rouškou tmy neviditelná.

V 17.20 odstartovalo na sto běžců na dlouhé trase 12. ročník tohoto nočního závodu v rámci série SkiTour. Z elitní vlny startoval i Petr Javůrek. Po úvodním výstřelu se zformovali závodníci Silvini Madshus Teamu, Rossignol Racing Teamu a dalších a až ve druhém kole se začala skupina trhat. V závěrečných stovkách metrů se o lepší pozici v cíli pral „Javor“ s Ondrou Markem, účastníkem závodů Visma Ski Classics. Nakonec z toho pro běžkaře KST bylo úžasné 8. místo v celkovém pořadí se ztrátou pěti minut na vítěze Václava Sedláčka a prvního místo v kategorii.

Honza Haas se úspěšně probíjel startovním polem a v cíli trochu litoval, že si nevzal lepší lyže, které by asi byly trochu rychlejší. Pro Honzu to dopadlo 44. místem v celkovém pořadí a 23. v kategorii.

V17.35 se na startu shromáždily necelé dvě stovky běžkařů na trať 17,5 km. Výhodnou startovní pozici se podařilo zaujmout Evě Stoklasové. Na dobře připravených lyžích zvládla bez ztráty kontaktu s čelem závodu vystoupat k rozcestí U Buku a v následném stoupání nad Kristiánovem předjížděla slábnoucí jedince. Ani ve sjezdu nijak Eva neztrácela, a proto mohl komentátor v cíli slavnostně hlásit, že dojela pátá mezi ženami a první ve své kategorii. Karel Kubec, který od letošní zimy nově hájí barvy KST, se do cíle dostal na 22. místě ve své kategorii, 84. celkově.

Honza Haas a Karel Kubec sice bojovali v pátečním závodě ze všech sil, ale snad se nevydali úplně: v sobotu je čekal závod klasickou technikou. Honza na trase 17,5 km dojel na pěkném 11. místě v kategorii a Karel Kubec dokonce vybojoval bronz ve své kategorii na trase 10 km.

Další závody na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem ledna začne seriál Stopa pro život Jilemnickou 50 a následuje Orlický maraton. V polovině února je na programu Karlův běh, na který se skupina v oranžovo-černých barvách obzvláště těší. Boží Dar jev posledních letech vítal azurovým počasím a  tradičně sem klub vyjíždí v nejpočetnějším složení. Letos se chystá na třicet účastníků.

Nejen rychlostí a vytrvalostí živ je však závodník. Součástí výkonu je bezchybná technika. Pokud se chce kdokoliv z veřejnosti přiučit správnému provedení, má možnost nadcházející sobotu 18. ledna. Kasper - Swix Team pořádá kurz na Černé hoře, jehož cílem je naučení či zdokonalení zažité techniky. Kurzy budou probíhat i 8. února, 9. února a 14. března, ale vzhledem ke sněhovým podmínkám doporučujeme s přihlášením a účastí příliš neotálet.

(šíp, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv Kasper - Swix Teamu

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama