reklama 

Trutnovští basketbalisté končí druzí, postup do druhé ligy vybojoval Náchod

14.4.2019  •  Basketbal  • 
čtenost 1171

Konečné druhé místo patří basketbalistům trutnovské Lokomotivy v letošní sezoně Východočeské ligy mužů. Závěrečný turnaj čtyř nejlepších celků soutěže hostila o víkendu hala ZŠ Komenského. Domácí vítěz základní části sice s přehledem zvládl sobotní semifinále nad Turnovem (89:38), ale v nedělním finále svěřenci Ladislava Malého mladšího prohráli s Náchodem (57:62) a postup do druhé ligy slavil soupeř.

Trutnovští basketbalisté končí druzí, postup do druhé ligy vybojoval Náchod

„Kdyby mi to někdo řekl před sezonou, že skončíme druzí, tak bych tomu nevěřil. Po včerejšku jsme si však věřili a doufali jsme, že to dotáhneme, ale bohužel se to nepovedlo. S odstupem budeme sezonu určitě hodnotit jako úspěšnou, ale tohle teď zamrzí,“ řekl po prohře ve finále hrající kouč Lokomotivy.

Trutnov do Final Four vstupoval jako favorit číslo 1. Semifinálové utkání s Turnovem proměnil ve hru kočky s myší, což potvrzuje konečný rozdíl ve skóre o 51 bodů. Druhé semifinále nabídlo drama až do konce, spíše se očekávala výhra Nové Paky, ale vítězství o čtyři body urval Náchod. Hráči Nové Paky si pak v neděli dopoledne částečně spravili chuť v souboji o třetí místo, v němž porazili Turnov rozdílem 23 bodů.

Final Four VLM

semifinále: Nová Paka - Náchod 78:82 (15:11, 29:39, 57:48), Trutnov - Turnov 89:38 (24:11, 46:23, 64:31). Body Trutnova: L. Malý 28, Mach 15, Ledvinka 14, Mrázek 11, M. Malý 10, Kejdana 5, Smilnický, Šuhajda a Meisner 2.

o 3. místo: Nová Paka - Turnov 96:73

finále: Trutnov - Náchod 57:62 (14:19, 27:36, 45:58). Body Trutnova: M. Malý 23, L. Malý 14, Meisner 8, Mach 6, Mrázek, Kejdana a David 2.

Konečné pořadí:
1. Náchod
2. Trutnov
3. Nová Paka
4. Turnov

Finálového soupeře z Náchoda dokázali trutnovští basketbalisté v základní části doma rozstřílet o 34 bodů, ale venku padli po prodloužení. V nedělní bitvě o titul byl Trutnov ve vedení pouze v úvodu utkání, pak hosté otočili výsledek na 6:10 a udržovali si mírný náskok. Ve druhé čtvrtině Trutnov vyrovnal po trojce Ládi Malého na 21:21, ale lepší střeleckou mušku z dálky měli v neděli hosté a dvě trojky v řadě (ta druhá z velké dálky) znamenaly stav 27:35. Nejlepším domácím střelcem v prvním poločase byl s osmi body Meisner.

„Čekali jsme, že to bude vyrovnané utkání, Náchod se na nás dobře připravil. Věděli, že s hraním do zóny máme občas trápení, což se také ukázalo. Drželi to celý zápas a my jsme netrefili ani stodolu. Kdyby nebylo Matese, tak se trápíme ještě víc,“ prohlásil Láďa Malý a ocenil výkon svého mladšího bratra, autora 23 bodů. Ve 23. minutě prohrávala Lokomotiva nejvyšším rozdílem v utkání 29:39, pak se ale právě rozehrál Matěj Malý a Trutnov předvedl šňůru deseti bodů - 39:39. Jenže hosté znovu odskočili a domácí museli opět dotahovat.

V poslední minutě třetí čtvrtiny, za stavu 45:46, běželi trutnovští basketbalisté do protiútoku, ale akci trošku překombinovali a zakončili nepřesnou střelou. Místo koše do vedení tak ještě těsně před klaksonem inkasovali. V úvodu čtvrté čtvrtiny hosté využili toho, že byli silnější na doskoku a rázem Trutnov zase ztrácel - 45:54. „Bohužel vždy, když jsme se dostali na dostřel, jsme dostali nějakou těžkou střelu, která nás srazila a soupeře posadila na koně,“ poznamenal Láďa Malý k vývoji utkání. To se opakovalo i ve čtvrté čtvrtině. Matěj Malý trojkou snížil na 53:55, ovšem hosté okamžitě odpověděli stejnou mincí.

Dvě a půl minuty před koncem prohrával Trutnov o sedm bodů, minutu a půl o pět. Pak vykřesal naději opět Matěj Malý, jehož přesná ruka znamenala tříbodový rozdíl - 57:60. Trutnov akci soupeře ubránil a Láďa Malý střílel na vyrovnání. Ale nedal. „Bez trojek do zóny se hraje hodně těžko, soupeř si navíc pohlídal obranné doskoky, takže my jsme v útoku dnes v podstatě nic nedoskočili a bez toho se nedá vyhrát,“ pravil. V úplné koncovce to domácí zkusili ještě přes fauly, ale hosté byli z čáry trestných hodů stoprocentně úspěšní, a tak po závěrečném klaksonu mohla vypuknout jejich velká radost.

„V posledních letech jsme vždy postoupili do Final Four, buď jsme pak ale prohráli ve finále nebo už v semifinále. Teď se to konečně povedlo,“ usmíval se hrající předseda náchodského klubu a kapitán Pavel Prouza. „Myslím, že finále rozhodlo to, že máme zkušenější hráče, bojovali jsme a ke konci se štěstíčko přiklonilo na naši stranu. Dařilo se nám pod košem, občas jsme trefili nějakou trojku, ale hlavně bych vyzdvihl skvělou obranu, protože jednoznačně nejlepšího hráče soutěže Láďu Malého jsme udrželi na 14 bodech, což bylo také důležité,“ doplnil předseda. O tom, jestli bude chtít Náchod v příští sezoně hrát druhou ligu, se zatím v klubu moc nebavili, ale v hospodě to prý určitě proberou.

Pořadí Final Four Východočeské ligy mužů

1. místo Náchod

2. místo Trutnov

3. místo Nová Paka

4. místo Turnov

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama