reklama 

Nejdřív čtvrtý, pak zlatý. Koulař Aleš Kisý je po protestu mistrem světa!

11.11.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 2177

Handicapovaný sportovec Aleš Kisý slaví poprvé v kariéře titul mistra světa a získal svou první zlatou medaili z velkých závodů. „Je to fajn být mistrem světa. Kdo to může říct, že?“ usmíval se 39letý rodák z Trutnova. Přitom po skončení sobotního finále světového šampionátu v Dubaji mu moc do smíchu nebylo, protože ve výsledkové listině figuroval až na čtvrtém místě…

Nejdřív čtvrtý, pak zlatý. Koulař Aleš Kisý je po protestu mistrem světa!

Zase to nevyšlo. Kolikrát už si účastník paralympijských her v Aténách, Pekingu, Londýně a Riu de Janeiro tohle říkal, že teď to prolomí a konečně si na krk pověsí zlatou medaili. Nevyšlo mu to loni na evropském šampionátu v Berlíně, kde bral stříbro. Nevyšlo to ani na jeho třech předcházejících startech na mistrovství světa v Christchurchi (2011), Doha (2013) a Londýně (2015), odkud měl dvě bronzové medaile a jedno čtvrté místo.

Nepopulární „brambora“ na něj měla zbýt i letos v Dubaji…

Když závod skupiny F53 skončil, svítil Aleš Kisý na výsledkové tabuli opravdu na čtvrtém místě. Z šesti vrhů měl uznané pouze dva platné pokusy, přičemž ten čtvrtý měřil 7,30 metru. Stupně vítězů ale byly o 11 centimetrů dále. V té chvíli byl mistrem světa Američan Severn (7,69), stříbro bral Íránec Mokhtari Hemani (7,64) a bronz Abdulsalam ze Sýrie (7,41).

Jenže…

Průběh závodu doprovázela řada technických nedokonalostí a celé finále nakonec muselo být znovu přezkoumáno, protože česká výprava podala protest.

„Podali jsme protest a rozhodčí anulovali výsledky. Potom si celý závod prohlíželi na videu a změnili rozhodnutí hlavního rozhodčí, který chyboval při posuzování správnosti vrhů. Většinu červených praporků uznali za bílé, takže i některé moje pokusy byly platné,“ přiblížil situaci Aleš Kisý.

Trutnovskému koulaři se tak najednou započítával do výsledků i jeho nejdelší výkon, který předvedl závěrečným vrhem - 7,93 metru. Nejlepší výkon sezony, ale hlavně nejlepší výkon finále. Američan Severn totiž sice zaznamenal také zlepšení, ovšem jen na 7,77 metru.

V neděli v noci našeho času si tak Aleš Kisý poprvé v kariéře při slavnostním ceremoniálu užíval pocit, jaké je to stát na nejvyšším stupínku na světové akci. A kdo ví, třeba další takový pocit zažije za rok na letní olympiádě v Tokiu, kam si jako mistr světa zajistil účast.

Konečné pořadí koule F53 na MS v Dubaji:
1. Aleš Kisý (ČR) 7,93
2. Scot Severn (USA) 7,77
3. Alizera Mokhtari Hemani (Írán) 7,64
4. Che Jon Fernandes (Řecko) 7,25
5. Toshie Ol (Japonsko) 6,60
6. Kai-Lun (Huang) 5,31
7. - 8. Alaa Abdulsalam (Sýrie) bez platného pokusu
7. - 8. Marijan Presecan (Chorvatsko) bez platného pokusu

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Aleš Kisý - Paralympionik

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama