reklama 

Veteráni poběží o evropské tituly na Černou horu

18.5.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 577

Branou do českého pohoří Krkonoše je malebné lázeňské město Janské Lázně s bohatou lázeňskou, turistickou i sportovní tradicí. Nad městem se tyčí majestátní Černá hora, kterou spojuje s městem mnoho turistických cest a atrakcí včetně lanovky. Město je každoročně spojováno s tradičním během do vrchu Janské Lázně - Černá hora, který pořádá TJ Maratonstav a má za sebou již 34 ročníků.

Veteráni poběží o evropské tituly na Černou horu

V rámci závodu se již běželo na těchto tratích kromě MČR i MS veteránů 1999 a 2013 a MS mladých do 17 let v roce 2016.

Pořadatelé uspořádali stovky běžeckých závodů v regionu Úpice, dalšími úspěšnými vrchařskými akcemi bylo MS v běhu do vrchu 1997 a ME v roce 2006 v Malých Svatoňovicích. Úpice hostila již třikrát evropský šampionát v silničních bězích a chůzi (1993, 2003 a 2013).

Před pořadateli je opět nová výzva, která přišla loni na jaře - pořadatelství mistrovství Evropy veteránů a MČR v běhu do vrchu 2019.

Po roce příprav se sjedou v pátek a v sobotu 24. - 25. května závodníci ze sedmnácti zemí, aby změřili síly opět na trati v Janských Lázních. Oproti jiným rokům je připravena trasa terénem a letos bude ztížena tím, že některé úseky se poběží ve sněhu.

Páteční doprovodný program je velice pestrý. Začíná dnem otevřených dveří v lázních. Návštěvníci si budou moci prohlédnou různá pracoviště, rehabilitace, bazén atd. Na kolonádě budou celý den probíhat koncerty hudebních skupin. Ve 14.30 hodin vystoupí úpický divadelní soubor s populárním představením Prodaná nevěsta. Od 17 hodin bude promenádní koncert Městské hudby Úpice. Nástup a průvod účastníků včetně rtyňských mažoretek bude v 17.30 hodin. Od šesti bude následovat slavnostní zahájení závodů za účasti velkého množství zahraničních i domácích hostů včetně místopředsedy vlády Jana Hamáčka a hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, kteří převzali nad tímto mistrovstvím záštitu.

V sobotu je dopoledne vyhrazeno sportu. Od 8.30 hodin se zájemci mohou zúčastnit pochodu po trase závodu. V 10 hodin bude odstartován veřejný běh kolonádou na 1 kilometr. Tradičně se tohoto běhu zúčastňují lázeňští hosté na vozíčcích, matky s kočárky a závodníci všech věkových kategorií. V 11 a 11.30 hodin budou odstartovány evropské mistrovské závody mužů a žen. V pravé poledne vyběhnou do kopce závodníci z mistrovství ČR juniorek, juniorů, žen a mužů. V cíli na Černé hoře čeká všechny účastníky bohaté občerstvení od partnerů a cesta zpět lanovkou.

Odpoledne na kolonádě je opět od 15 hodin promenádní koncert, poté následuje vyhlášení MČR a ME veteránů.

K závodům je přihlášeno cca 500 závodníků. Další zájemce pořadatelé očekávají ve veřejném běhu a pochodu, na které se mohou zájemci přihlásit ještě v sobotu ráno. Nejvíce závodníků bude z České republiky. Závody v běhu do vrchu mají velkou tradici a každoročně vozí čeští závodníci ze světových i evropských závodů medaile, což se dá očekávat, že tomu bude i letos.

TJ Maratonstav bude na trati reprezentovat 18 závodníků na evropském šampionátu veteránů a pět běžců na republikovém mistrovství. V minulosti již na této trati získali medaile Renata Hájková, Jiří Javůrek, Blanka Paulů, František Pechek, Oldřich Šmída. Tito závodníci patří stále ke špičce běžců do vrchu. V rámci MČR bude největší nadějí Pavla Matyášová Schorná, Jana Solánská a v juniorech Ondřej Volák.

Součástí mistrovského závodu je i závod tříčlenných družstev jednotlivých států. Při účasti dalších výborných závodníků z celé republiky můžeme očekávat medailová umístění ve většině kategoriích.

Přijďte povzbudit závodníky na jejich krkonošské závodní trati.

(rha, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Martin Symon/www.behej.com

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama