reklama 

Zkouším všechno možné. Chci se vrátit tam, kde jsem byla

11.6.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1090

Poslední závod běžela v březnu. Newyorský půlmaraton za 1:18:24. „Ale od pátého kilometru to byl spíš pochod, protože to bolelo,“ přiblížila Eva Vrabcová Nývltová závod, o kterém se nikde ani moc nezmiňovala. Českou rekordmanku stále trápí achilovky. „Budu věřit lékařům, že do dvou měsíců by to mělo být dobré, i když mě to přijde pořád stejné,“ řekla Trutnovinkám na slavnostním předávání Sportovních cen města Trutnova za rok 2018.

Zkouším všechno možné. Chci se vrátit tam, kde jsem byla

Bronzová medailistka z berlínského mistrovství Evropy v maratonu, kde překonala český rekord časem 2:26:31, byla oceněna výjimečnou cenou za mimořádný sportovní výkon. Od dob Emila Zátopka se nikomu v republice nepodařilo takovému výsledku ani přiblížit. „Jeden z nejlepších závodů mojí sportovní kariéry a úžasný zážitek. Sice z něj mám následky dodnes, ale opravdu to stálo za to,“ prohlásila.

Newyorský půlmaraton pak sice trutnovská rodačka zdolala, ale přiznala, že běh šidila. „Našla jsem si nějaký pohybový stereotyp, ve kterém to nebolelo. Jakmile ale zrychlím, bolest se mi vrací zpět,“ popsala. Z achilovek jí navíc vystřeluje nahoru, takže lýtka má stále nabitá. „Jeden den jdu běhat a pak týden nechodím,“ dodala.

Před pár dny navštívila v Praze jednoho z nejuznávanějších fyzioterapeutů světa Pavla Koláře a ten jí řekl, že jde více méně o chronické potíže. „Vzhledem k tomu, že ještě nejsem furt zvyklá běhat, vrátili jsme do přípravy kolečkové lyže, chodím plavat (v uvozovkách) a na kolo,“ poznamenala s tím, že nedávno si stoupla na start bikerského závodu. „Jelo se to přímo u nás za barákem, co chodím běhat. Asi třicet kilometrů. Neměla jsem ale svoje kolo, tak jsem řekla Martinovi, že pojedu na jeho, ať mi ho upraví,“ usmála se.

Čtyřnásobná olympijská účastnice už prý potřebovala nasát atmosféru závodu a nést si na sobě číslo. „Neumím být jen zavřená doma,“ prohodila závodnice, která na kole obsadila mezi ženami čtvrté místo. „Hýbat se snažím pořád, přestože vím, že to není úplně dobře, a tak neustále hledám kompromis mezi pohybem a odpočinkem,“ konstatovala sportovkyně. Jako terapii dokonce začala jezdit i na koni.

Léčit se snaží přes několik procedur. Chodí na mikroproudy, maže si nohy jílem, domů si také pořídila biolampu či jezdí na fyzioterapeutické návštěvy. „Zkouším všechno možné. Ono to pak už vypadá, že to bude dobrý, ale přijde jeden trénink a je to zase zpátky,“ pokrčila rameny. Myšlenky na to, že by v 33 letech ukončila kariéru, si ale vůbec nepřipouští. „Jasně, že chci pokračovat dál.“ Kdy? To se prý těžko odhaduje. Snad po prázdninách nebo na podzim.

„Jde také o to, že jak jsem dlouhou dobu nezávodila a moje tělo šlo hrozně dolů. Sama to na sobě cítím. Ono to pak třeba půjde rychle zpátky, ale když se teď jdu proběhnout, tak je to strašně znát,“ uvedla Eva Vrabcová Nývltová. „Bude otázka, jak dlouho mi pak bude trvat vrátit se tam, kde jsem byla, protože já se nechci vracet na nějaké horší časy. Když už chci běhat, tak chci být stoprocentně připravená,“ dodala.

Zranění achilovek jí letos připravilo o spoustu závodů v republice, ale také přišla o maraton v Bostonu a nebude se jí týkat ani mistrovství světa v atletice na přelomu září a října v Dauhá. A co příští rok olympiáda v Tokiu? „Tam nejdřív musím splnit limit 2:29:30,“ řekla běžkyně, která loni v létě v Berlíně po 23 letech vylepšila národní maratonské maximu na 2:26:31.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama