reklama 

Na jedničku. Běžcům se na ABB Trutnovském půlmaratonu líbilo

12.6.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1699

/VIDEO/ O tom, že Paradráha žije sportem, se bavit nemusíme. Síť pěšinek, cest, kopečků, stadionek uprostřed lesa s všudypřítomnými workoutovými stanovišti a teď i novým zázemím vybízí k pohybu. V sobotu se však koncentrace sportovců v městském lesoparku ještě zvýšila, protože se tam konal již šestý ročník ABB Trutnovského půlmaratonu. Na rozdíl od minulých let, kdy se běželo ve vedru, přivítalo tentokrát bezmála 350 závodníků takřka ideální počasí.

Na jedničku. Běžcům se na ABB Trutnovském půlmaratonu líbilo

Pořadatel Kasper - Swix Team spolu s generálním partnerem akce trutnovskou firmou ABB zajistil pro běžce skvělý servis, na místě se nacházelo spoustu stánků, například i multifunkční robot IRB 120 ve verzi FlexBeer, který všem účastníkům točil zdarma kofolu. Nechyběl ani doprovodný program, který si užily hlavně děti. Ty běžecký den na Para zahájily a pro každého měli organizátoři nějakou odměnu.

„Je to norský způsob odměňování, že se dětské kategorie nevyhlašují a všichni si odnesou, co nejvíce je jen možné a co je v našich možnostech sehnat,“ nechal se slyšet šéf KST a ředitel závodu Stanislav Opočenský, který byl s průběhem letošního ročníku i účastí nadmíru spokojen. „Víme, že pokud má mít závod nějakou kvalitu, tak se tomu člověk musí věnovat, a opravdu musím říct, že letos to nějaký čas zabralo, ale zase ten výsledek stojí za to,“ dodal.

Startovním výstřelem v pravé poledne pak vyslal trutnovský starosta Ivan Adamec na trať první vlnu závodníků, což byli půlmaratonci. O pět minut později vyběhli účastníci závodu na 10 kilometrů a za dalších pět minut „pětkaři“. Těm stačilo zdolat jen jeden okruh a byli v cíli. Jako první se tam objevil Matyáš Burýšek, za pár dní oslaví teprve jedenácté narozeniny!

„Hodně mě to překvapilo, myslel jsem, že budu tak dvacátý. Běžel jsem tady asi počtvrté. Letos to bylo lepší než loni, kdy bylo strašné vedro. Ze začátku jsem byl asi pátý, u kapličky jsem se potom se dvěma chlapama vzdálil, jeden mi utekl asi o 200 metrů, ale s tím druhým jsme ho pak dobíhali, tak jsem si řekl, že se od něj trhnu, a někde před posledním kopcem jsem se dostal na první místo,“ přiblížil závod malý lyžař z místního Olfin Car Ski Teamu, který pět kilometrů uběhl za 21 minut a 46 vteřin.

Na dvojnásobné trati se nejrychlejším časem (39:15) blýskl závodník Lokomotivy Robert Hurdálek. „S časem jsem spokojený, chtěl jsem zkusit běžet na rekord trati, ale bylo to asi o osm vteřin pomalejší, což mě trošku mrzí, ale na druhou stranu jsem vůbec nevěděl, jestli dnes poběžím,“ uvedl. Ze závodu na silnici, který se v Trutnově běžel před dvěma týdny, měl zraněný lýtkový sval. „Bolelo to, moc jsem netrénoval, ale poslední dny to vypadalo už dobře, tak jsem to risknul a jsem rád, že noha vydržela,“ řekl.

Po úvodním kole byl druhý s minimálním odstupem na vedoucího Oldřicha Schejbala. „Docela tlačil na pilu, ale asi to lehce přepálil a pak mu došly síly. Kousek po náběhu do druhého kol jsem se dostal přes něj a už jsem si to kontroval,“ poznamenal nedávný vítěz maratonu NaHoruRun, který také patří pod pořadatelskou taktovku Kasper - Swix Teamu. Pokud by se maratonská distance běžela na Para, znamenalo by to, že by závodníci museli zdolat osm koleček.

Když pomineme fakt, jak by to bylo náročné fyzicky, tak věřte, že představa takového závodu by měla dopad i na vaši hlavu, protože i ty čtyři okruhy vám dají psychicky zabrat. Pro vítěze to ale zase taková námaha nebyla. Pavel Brýdl je zvyklý. Jeden z nejlepších českých vytrvalců tady zvítězil už počtvrté, letos za 1:20:54. „Teď běhám skoro každý víkend, byl to pro mě už asi pátý těžký závod po sobě, takže už jsem byl fakt unavený,“ přiznal a doplnil, že kdyby se nejednalo o domácí půlmaraton a závod nepořádali kamarádi, tak by asi odpočíval.

První dva okruhy běžel v čele s nejlepšími běžci, prý to bylo docela rozumné temp. Na začátku třetího kola však zrychlit a jeho tempo už nikdo neakceptoval. A v cíli si tak poslední metry závod mohl užít v doprovodu svých dcer. „Přes zimu jsem trošku laboroval se zraněním, takže jsem toho tolik nenaběhal, ale myslím, že nějaké výsledky jsou,“ usmál se trutnovský závodník, který letos hodně běhá v Polsku, kde se drží v popředí jednoho tamního seriálu. Na mistrovství ČR ve skymarathonu, kde obhajoval prvenství, skončil pátý.

„Teď zkusím trošku dotrénovat a za tři týdny běžím v Polsku jeden terénní půlmaraton. Potom se na necelé tři týdny přesouváme do Rakouska, kde běžím tři větší závody,“ sdělil, co ho čeká za program v nejbližší době.

Na druhém místě za Pavlem Brýdlem doběhl se ztrátou více než dvou minut Petr Jeřábek. „Věděl jsem, že Pavel pravděpodobně vyhraje, tak jsem se s ním snažil držet co nejdéle. Po druhém kole mi nastoupil a já jsem si běžel dál svým tempem,“ přiblížil závodník z brněnské Slatiny, jenž v Trutnově běžel poprvé. „Super trať, ten terén mě hrozně bavil. Dlouho mi ten půlmaraton neutekl tak rychle, jako tady, i když to bylo těžší než normálně. Psychicky mě to ale bavilo víc,“ dodal.

Bronzovou příčku obsadil Bořek Jančík z Hořic, pro kterého to byl v 54 letech velký úspěch. „Nečekal jsem to. První kolo jsem šel obezřetně, protože jsem trať neznal, tak abych věděl, co mě čeká. Snažil jsem se běžet rovnoměrně a možná trošku i stupňovat tempo,“ řekl. Ze závodu byl nadšený a tvrdí, že má před sebou budoucnost. „Nemělo to chybu, organizace skvělá, parádní lesní trať, hezké zázemí. Běžela mi tady i dcera, která si to užila, takže po všech stránkách palec nahoru,“ pravil. Bude-li příští rok běhuschopný, tak příští rok přijede znovu.

Premiéru na trutnovské trati si odbyla i nejrychlejší žena půlmaratonu - Dagmar Fišerová z Vrchlabí a také jí se trať velmi líbila. „V přírodě, členitá, kopečky nahoru i dolu. Člověk si může odpočinout, ale přitom nad tím musíte přemýšlet, kam šlápnete, co děláte, protože se pohybujete v lese, tak abyste nezakopl o křenu. Na hlavu je to velmi příjemné,“ poznamenala 44letá běžkyně, která v cíli časomíra zastavila čas na 1:35:02. „Běhu se věnuji už delší dobu. Je to takový můj krásný koníček, i když teď už spíše kůň,“ smála se.

ABB TRUTNOVSKÝ PŮLMARATON OČIMA ÚČASTNÍKŮ

Markéta Pechová (Trutnov), 10 km - 52:44
Tahle desítka byla dobrá, hlavně i díky počasí. Bylo tak akorát. Dopoledne zapršelo, takže se běželo fakt skvěle. Jako každý, tak i já mám na trati svoje slabší místa a kopečky, kde se zapotím. Radši bych, kdyby to mohl být jeden velký okruh, protože takhle je to pro člověka náročnější psychicky, když ví, co ho ještě čeká. Jinak prostředí na Para je krásné, letos poprvé máme perfektní zázemí, takže jsem nadšená. Běhat jsem chodím ale málo, radši vyrážím na kopečky k Vébrovce. Jsem běžkyně, je to asi jediný sport, který ještě stíhám.


Ivana Holá (Rudník), 10 km - 1:04:00
Příjemný závod, ze kterého mám dobrý pocit. Myslela jsem si, že se mi poběží hůře, protože se jednalo o moji první desítku v terénu. Ze začátku mi přišlo, že je chladno, ale jak pak začalo svítit sluníčko, zase mi bylo teplo. Okruh byl krásný, lepší než desítka po silnici. Mám ráda běhání v přírodě, přestože žádný velký běžec nejsem. Jen tak na pohodičku, dvakrát třikrát za měsíc. Málokdy závodím, jen když se sejdeme jako parta a vyhecuju se. Motivace byla mít to do hodiny, ale o kousek mi to nevyšlo.


Martin Vašíček (Trutnov), půlmaraton - 1:45:24
Jsem odsud, takže to mám naběhané. Začal jsem pomaleji, protože vím, jak těžký závod to je. Startoval jsem tady popáté. Nejtěžší je ten výběh na konci, který jediný mě trápí. Dnes bylo asi nejlepší počasí. Oproti loňsku jsem si zlepšil čas o čtyři minuty, takže jsem spokojený. Hezky uspořádané, krásná trať a je super, že i fandili diváci.


Ivona Špringrová (Rtyně v Podkrkonoší), půlmaraton - 1:45:33
Byl to můj první půlmaraton v životě a vybrala jsem si ho, protože je to kousíček a mám natrénováno v podobném terénu. Navíc hlásili, že bude hezké počasí, tak jsem si řekla, že to zkusím. Trať je krásná, ale docela členitá a postupem času, jak ubývaly síly, tak to bylo náročnější. Třeba ten závěrečný kopec jsem měla v plánu ještě běžet drobnými krůčky, ale nakonec jsem to vyšla dlouhými kroky a cíl už jsem tlačila očima. Jsem ráda, že jsem to doběhla. Čas jsem si před sebe žádný nestavěla, hlavně jsem to chtěla doběhnout v nějakém dobrém rozpoložení.


Petr Nesládek (Trutnov), 10 km - 49:18
Závod byl dobře připravený. První kolo se mi běželo docela dobře, to druhé už bylo trošku horší, jak začínalo být vedro. Jsem rád, že tam byly občerstvovačky. Celkově se mi to líbilo. Desítku jsem zatím běžel třikrát, ale tohle byla moje první v terénu, ty dvě předchozí vedly po rovinách. To prostředí tady znám, tak jsem věděl, jak si asi rozvrhnout síly. Ten poslední kopec jsem už chtěl vyjít, ale nakonec jsem si řekl, že zkusím všechno vyběhnout. S výkonem jsem hodně spokojený, nečekal jsem takový čas.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Michal Bogáň

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama