reklama 

Euforie půlmaratonců, kteří poprvé uběhli 21 kilometrů

7.6.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1000

Zaběhnout si půlmaraton je vždy výzva. V sobotu na Paradráze, kde se uskuteční šestý ročník ABB Trutnovského půlmaratonu, ji můžete pokořit. A možná se přitom na trati potkáte s někým, kdo už tuto výzvu letos, dokonce také v Trutnově, má za sebou. Před dvěma týdny totiž ožily ulice města OlfinCar Trutnovským půlmaratonem, z jehož řad účastníkům vám přinášíme pár postřehů, jaké je to běžet těch 21 kilometrů a 97,5 metrů.

Zdeněk Tomšík (Trutnov) - 1:45:20,97
Startoval jsem na všech ročnících a letos konečně vyšlo trošku normální počasí, kdy nebylo takové vedro, takže závod byl parádní. Běžel jsem s novým kolegou, přepálili jsme začátek a poslední dva kilometry jsem na to trošku doplatil. Když se běží od Olympu, tak je to nejhorší, protože trať stále stoupá. Letos navíc chvílemi foukalo, takže to bylo těžký. Loni jsem si tady na půlmaratonu udělal rekord, letos to bylo asi o minutku pomalejší. Ale jsem po zranění, měl jsem přetrhané vazy v koleni, takže tohle pro mě bylo takové malé vítězství, že jsem to dokončil.

Petra Maksymovová (Trutnov) - 1:58:26,54
Já půlmaratony běhám normálně a jezdím za nimi různě po republice. Tady jsem běžela potřetí a bylo to super, akorát vždycky je vedro. I když letos to bylo lepší v tom, že bylo trošku pod mrakem a občas foukal příjemný vítr. Osobák mám asi 1:50, ale jinak běhám tak pod ty dvě hodiny, což se mi povedlo i teď. Závod byl super, akorát jsem skoro celou dobu neměla nikoho poblíž sebe a běžela jsem sama. To je pak takové horší, že člověk nemá motivaci a nemůže se chytnout někoho, kdo by ho vedl. Nohy mě ani nebolí, spíš na mě působí taková celková únava.

Jaroslav Mareček (Liberec) - 1:54:09,65
V Trutnově jsem si našel přítelkyni, a tak jsme se rozhodli, že tu spolu poprvé poběžíme půlmaraton. Je to vlastně poprvé v životě, co jsem uběhl 21 kilometrů. Natrénováno nebylo. Chtěl jsem trénovat, ale vždycky jsem si dal tak deset a pak mě to přestalo bavit. Závod byl hodně těžký. Běžel jsem s kolegyní z práce, oba jsme od policie, těch prvních deset kilometrů jsme běželi za 50 minut, ale věděli jsme, že ke konci budeme zpomalovat a na nějakém tom šestnáctém kilometru jsme měli tempo třeba 7 minut na kilometr. Už to pak bylo spíš z nouze a ke konci jsem odpočítával každý metr. Asi dva kilometr před koncem jsem dostal hrozný hlad, takže jsem pak celou dobu myslel na smažák s bramborami. Bylo to skvělý.

Petra Judová (Trutnov) 2:27:10,43
Běhám už docela dlouho, ale spíš na závodech dělám jen kompars, protože fakt čas nehoním. Osobák mám 2 hodiny 12 minut, ale dnes to bylo špatný. Asi špatný trénink. Ze začátku se mi běželo dobře, ale asi na šestnáctém kilometru už přišla krize, že už to pak nešlo a musela jsem běh střídat s chůzí. Trutnovský půlmaraton je pěkný závod, snad jen škoda, že není na jedno kolo. Člověk pak přesně ví, co ho ještě čeká, když vbíhá do druhého kola.

Aleš Duba (Trutnov) - 1:57:19,59
Baví mě cyklistika, běhám spíš jen přes zimu, abych shodil břicho. Ale letos se to nějak zvrhlo, a tak zaběhnout si půlmaraton nebyl lepší závěr, jak se oficiálně porovnat s ostatními běžci, abych věděl, jak na tom jsem. V pořadí to byl můj třetí půlmaraton, ale první závodní. Přesvědčil mě k tomu můj kamarád z kapely Plyšák. Běhal jsem asi od listopadu a zhruba před měsícem jsem si dal prvních 21 kilometrů do Buků a zpátky. Druhých 21 kiláků jsem si zaběhl tady na té trati pět dní před startem. Dal jsem to pod dvě hodiny, tak jsem tušil, že bych to mohlo být pod dvě hodiny i při závodu, což je asi taková neoficiální hranice nějakého výkonu. Jsem rád, že se mi to povedlo. Bylo to náročné, protože na mě bylo docela teplo. Začal jsem běhat v zimě, takže s běháním v takovém teple nemám žádné zkušenosti. Nebýt občerstvovacích stanic tak by to bylo mnohem horší. Organizace závodu je na vysoké úrovni a svědčí o tom i počet běžců.

Jana Klírová (Hradec Králové) - 2:11:01,57
Běžela jsem svůj druhý půlmaraton v životě, ten první jsem běžela v Praze. Já jsem v pozdějším věku začala s triatlonem, takže to beru doplňkově. Je to prostě o vůli a na mém příkladu vidíte, že člověk může začít běhat i po padesátce. Závod v Trutnově se mi moc líbil, trať byla skvělá, vede hezky kolem vody. Jezdím sem služebně, takže jsem ráda, že ta místa, kudy chodím, jsem si mohla i proběhnout. Příroda je zde krásná a hory jsou cítit už tady, že to na vás působí. Dobře zorganizované, všude bylo vidět, kam máte běžet, občerstvení na trati super. Dávám deset hvězdiček a příští rok přijedu znovu.

Roman Straka (Trutnov) - 2:00:15,27
Můj první půlmaraton v životě jsem bral jako výzvu. Kolegové a kamarádi z kuželek už závod běželi, tak mě k tomu víceméně vyhecovali. Běželo se mi kupodivu docela dobře, čekal jsem to horší. Natrénováno jsem tak nějak měl, za květen jsem naběhal asi 120 kilometrů. Poslední týden před závodem jsem ale neuběhl ani metr, protože kvůli práci nebyl čas. Možná ale, že to bylo ku prospěchu věci. Člověk nebyl unavený, nohy si odpočinuly a fakt se mi běželo dobře. Od bazénu do cíle už mi ale nohy začínaly těžknout. Je to taková euforie, že jsem to dal, nikdy jsem v životě 21 kilometrů neuběhl.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz

reklama